MEZINÁRODNÍ KURZ STARÉ HUDBY
KOUZLO ITALSKÉ BAROKNÍ PÍSNĚ - NOVÁ CESTA PRO MODERNÍ STUDENTY
Krátký přehled kurzů
2013 / 2014
-
Mlýn Osvračín
-
9 / 12 účastníků
-
2 KONCERTY, Osvračín a Staňkov, kostel Sv. Jakuba
-
2 lektoři
2016
2015
-
Zámek
Spálené Poříčí -
22 účastníků
-
1 koncert ve Spáleném Poříčí
-
2 představení
opery DIDO & AENEAS Henryho Purcella v Plané a Nebílovech -
4 lektoři
-
Zámek
Spálené Poříčí -
21 účastníků
-
1 koncert v kostele Sv. Mikuláše,
Spálené Poříčí -
3 představení opery LA DAFNE Marca da Gagliana ve Spáleném Poříčí, Nepomuku a Nebílovech
-
5 lektorů
2017
-
Zámek Spálené Poříčí
-
19 účastníků
-
3 představení
EPILOG a opera VENUŠE & ADONIS Johna Blowa ve Spáleném Poříčí,
Plané a
Nepomuku -
5 lektorů
2018
-
Zámek Spálené Poříčí
-
27 účastníků
-
3 představení
semi-opera BOUŘE Johna Weldona
ve Spáleném Poříčí,
Březnici a
Všerubech -
6 lektorů

2022
-
České Budějovice
-
14 účastníků
-
3 koncerty
ESTENSISCHE MUSICALIEN 179 (EM 179) Raně barokní árie z rakouské Národní knihovny
Borovany, Třeboň, České Budějovice -
4 lektoři
2019
-
Zámek Spálené Poříčí
-
24 účastníků
-
3 představení
opery ACIS & GALATEA
od G. F. Händela ve Spáleném Poříčí,
Březnici a Praze -
5 lektorů
2021
-
Klatovy
-
16 účastníků
-
ESTENSISCHE MUSICALIEN 179 (EM 179) Raně barokní árie z rakouské Národní knihovny
-
3 koncerty v Klatovech, Spáleném Poříčí a kostele Sv. Barbory ve Všekarech
-
4 lektoři
2023
-
Plzeň
-
11 účastníků
-
3 koncerty
LAMENTO di ARIANNA Claudia
Monteverdiho & italské árie antiche -
3 lektoři

2024
-
Vojnice
-
8 účastníků
-
1 koncert
raně barokních árií -
3 lektoři


JAK TO ZAČALO
V roce 2013 a 2014 byl kurz věnován individuální výuce vokální techniky s Markétou Malcovou a výuce interpretace staré hudby pod vedením klavíristy a kontratenoristy Jamese Graye.
V roce 2015 byl představen ambicióznější projekt a mladá talentovaná režisérka Heather Hadrill z Irska byla přizvána k režii inscenace mistrovského díla Henryho Purcella DIDO A AENEAS, viz https://www.youtube.com/watch?v=SmHHYDq9f7Q
V roce 2016 byla uvedena tři představení raně barokní opery LA DAFNE od Marca da Gaglianiho.
V červenci 2017 jsme uvedli tři představení velmi úspěšné inscenace VENUŠE A ADONIS od Johna Blowa (Purcellova současníka). Roli Venuše interpretovala studentka bratislavské Vysoké školy múzických umění, sopranistka Eva Dovcová; jejího partnera ztvárnil irský tenorista Myles Doyle. Představení předcházel Blowův sborový EPILOG.
V létě 2018 jsme nastudovali a uvedli semi-operu Johna Weldona THE TEMPEST, původně připisovanou H. Purcellovi. V hlavních rolích se představili Pavel Kšica (Neptun), Bára Čížková (Amfitrite), Ruth Gallagher (Aeolus) a další.
Kurz 2019, ACIS A GALATEA: dvouaktová verze této opery od Georga Frederica Händela byla představena na Letním kurzu v roce 2019, pochází z roku 1739 a ve všech podstatných rysech zůstala velmi blízká původnímu dílu.
Po přestávce v roce 2020 vyvolané pandemickou krizí jsme v roce 2021 a 2022 interpretovali některé ze 60 zcela neznámých raně barokních árií, které nedávno objevil James Gray v rakouské Národní knihovně. Tyto krátké a velmi půvabné italské árie se ukázaly jako ideální materiál pro naše žáky, kterými jsou často studenti hudebních konzervatoří, ale i amatéři.
V létě 2023 jsme se vrátili k samotnému začátku italského baroka při studiu a scénickém provedení Monteverdiho scény LAMENT DI ARIANNA, spolu s dalšími vokálními a instrumentálními díly této hudební éry.
LEKTOŘI KURZU A JEJICH FILOSOFIE
Lektoři jsou pokračovateli Lajose Samosziho, maďarského zpěváka a pedagoga, a jeho osobitého přístupu k výuce zpěvu. Všichni jsou bývalými žáky jeho dětí, Hedy a Edwina Samosziho, a jeho věrné asistentky, prof. Terezie Blumové. Ti všichni zasvětili svůj život a profesionální dráhu právě Samosziho principům zdravého vedení hlasu. Jejich nejvěrnější žáci dnes v různých částech Evropy, USA a Asie pokračují ve výuce volného, přirozeného zpěvu, vycházejíce při tom ze Samosziho zásad.
Terezie Blumová, původně sama klavíristka, se v r. 1930 stala na osm let asistentkou tohoto budapešťského profesora zpěvu, a po válce pokračovala v Praze ve výuce této jeho původní, velmi originální metody. Byla nazývána lékařkou hlasu a v mnoha případech se jí podařilo těmito jemnými cvičeními vyléčit i uzlíky na hlasivkách. Podle slov tehdejšího odborníka na starou hudbu, prof. Korejse, byla i jedinou vokální pedagožkou v Praze, která dokázala učit kontratenory. Prof. Blumová vychovala mnoho vynikajících sólistů působících v Čechách i v zahraničí, ale také mnoha výborných zpěváků z Pražského filharmonického sboru, Českých i Pražských madrigalistů a později Pražského komorního sboru. Jana Lewitová, dlouholetá žákyně prof. Blumové, která věnovala velkou část svého života staré hudbě, o tomto způsobu výuky zpěvu píše:
"Hlas je znějící výdech. Plyne-li dech přirozeně, je přirozený a zdravý i hlas. Před 2. světovou válkou v Budapešti rozvinul profesor Samoszi metodu, jak prostým způsobem - blokováním svalů, které se podvědomě napínají a brání volnému výdechu, resp. zpěvu - umožnit návrat ke spontánní, zdravé funkci hlasu. Je to ozdravný a osvobozující proces, protože s uvolněným výdechem hlas optimálně - bez jakéhokoli tlaku - rezonuje, a jeho vibrace prospívají celému organismu i duševnímu rozpoložení."
V předchozích ročnících jako lektoři působili: Květoslava Ciznerová, Kinga Cserjesi, Junko Gray, Heather Hadrill, Petra Kohoutová, Pavla Kšicová, Markéta Malcová, Michael Pospíšil, Hana Slačálková, Ondřej Šmíd, Jevhen Šokalo
ÚČASTNÍCI
Kurz je otevřen jak začínajícím profesionálním zpěvákům, tak i amatérům se zájmem o starou hudbu a o zkoumání potřebné vokální techniky pro barokní repertoár. Předchozí účastníci uvádějí, že se jim výrazně zvýšilo sebevědomí v pěveckém projevu, a mnoho studentů se vrací opakovaně. Většina účastníků pochází z České republiky, ale účastila se i pravidelná skupina z Irska, a měli jsme tu již zpěváky ze Slovenska, Maďarska, Německa, Itálie, Nizozemska a Hongkongu.
