top of page

Náš tým

James Gray

JAMES GRAY
Dirigent

James Gray vystudoval klavír v Londýně u Tamas Vesmas a Marie Curcio a ve studiích pokračoval na AMU v Praze u Ivana Moravce. Dále studoval jako italský státní stipendista na londýnské Královské akademii hudby a pokračoval ve „Studijním centru renesance hudby” (Centro Studi Musicali Rinascimentali) ve Florencii. Získal diplom bakaláře na „Otevřené univerzitě” (The Open University), kde následně dokončil studium jako magistr společenských vědve specializaci na florentskou hudební kulturu 19. století. 

Okruh Jamesova specifického zájmu zahrnuje: florentské monody; anglický ayre/kavalírské písně; italskou renesanci a baroko, francouzské melodie z konce 19. století; anglické písně 20. století; (klasický) ragtime. James působil jako hostující dirigent u Pražských madrigalistů v letech 1980 - 1981 (Berlín-TV debut 1981) předtím, než se přestěhoval do Německa, kde pracoval jako korepetitor v Národním divadle v Mannheimu. Jamesův přesun do Itálie byl odrazem jeho vzrůstajícího zájmu o italskou barokní hudbu a dřívější působení na La Chaise-Dieu Festival 1984 (který přenášela francouzská televize) a na třístém výročí Domenica Scarlattiho v roce 1985 (Rozhlas Madrid, španělská televize) ho vedly k pravidelnému působení ve střední Evropě. Jamesovy nahrávky zahrnují: Domenico Scarlatti „Nepublikované kantáty”; Monteverdi „Pláč Ariadny” atd. („Grand Prix” Académie du Disque Français); Benedetto Marcello „Nepublikované vokální práce”.

James je dirigentem Horti Annalenae (1989) (baroko), a vedoucím Mayfair Quartet/Quintet (2004/2012) (Ragtime). V roce 2012 založil Piccadilly Piano Quintet – dříve Quintetto AKHAR, spolu s nímž byl odměněn „Velkou cenou cti” za komorní hudbu na 85. Mezinárodní soutěži hudby Léopolda Bellana v Paříži. V roce 1994 byl spoluzakladatelem orchestru mladých L’Orchestra Sinfonica di Firenze (generální tajemník 1994-97) a v letech 1995-2002 byl pověřen vokální studiív Institutu Diocesano di Musica Sacra. Byl varhaníkem v bazilice Svatého Ducha
ve Florencii (od r. 2008) a byl uměleckým vedoucím Organa sonent! v Palazzo Pitti (2008-2013). Momentálně J. Gray připravuje edici „Ferdinando Giorgetti - Druhý klavírní sextet“. Od roku 2013 je uměleckým vedoucím, dirigentem a korepetitorem Kurzu staré hudby.

Donald Francis.jpg

DONALD FRANCIS
Lekce barokního tance

Donald Francis začal tancovat jako malý chlapec a během svého studia na univerzitě v Melbourne v Austrálii objevil svět rané hudby a historického tance, který tehdy teprve čekal na svoje prozkoumávání.

V roce 1975 odcestoval do Itálie, aby se naučil italsky, a v roce 1985 otevřel vlastní školu ve Florencii, L'Atelier de Danse, kde vyučoval historické tance 19. století. Byla to první škola v Itálii, která nabízela takový program tanečního studia.

V roce 1992 pozval Flavii Sparapani, žákyni Barbary Sparty a Andrey Francalanciho, aby do Ateliéru přinesla barokní tanec. Tento styl tance se od té doby stal pevnou součástí pravidelného programu, který Donald Francis i nadále vyučuje. V této specializované oblasti provedl Donald značný výzkum.

Každý rok Donald Francis organizuje tři historické plesy: Napoleonskou éru 1800-1820, Druhé císařství 1860-1890 a Ragtime 1910-1920, které jsou všechny prezentovány v dobových kostýmech s živou hudbou na historicky vhodných místech ve Florencii a jejím okolí.

Kateřina Fürstová.jpeg

KATEŘINA BLASONE FÜRSTOVÁ
Soprán / individuální lekce

Kateřina Blasone Fürstová studovala hoboj na brněnské a pražské konzervatoři a následně na Akademii múzických umění v Praze. V roce 1990 získala první cenu v soutěži českých konzervatoří. V roce 1997 se stala sólistkou Janáčkovy filharmonie v Ostravě.
Mezitím v Praze studovala zpěv u Terezie Blumové a etablovala se ve světě raně barokní hudby spoluprací s předními českými ansámbly jako Musica Antiqua Praha, Musica Florea, Musica Fresca, Capella Regia, Ritornello a Ensemble Inegal.

Mezi její nejvýznamnější zkušenosti patří účast na mistrovských kurzech s takovými osobnostmi, jakými jsou Emma Kirkby či James Bowman, a účinkování na světových premiérách děl, jako je oratorium Divina Commedia Václava Hálka a Tři Psalmodie Svatopluka Havelky.

Od roku 2003 žije Kateřina v Itálii, kde se kromě koncertování zaměřuje na pedagogickou činnost a dirigování sborů. Mnohaleté zkušenosti sólistky a pedagožky jí umožňují přistupovat k výuce zpěvu s velkou empatií a profesionalitou. Na Kurzu staré hudby bude letos poprvé.

JUNKO GRAY  
Vokální terapie /
skupinové rozezpívání

Junko Gray studovala zpěv na Laulukoulu ve Finsku, kde úspěšně absolvovala čtyřletý diplomovaný kurz Uncovering the Voice*, následovalo studium oboru Art Song. Paralelně studovala v Německu u Thomase Adama v Langenbergu v Německu, kde získala diplom v oboru terapie zpěvem. Po období, kdy pracovala jako asistentka pedagoga v Laulukoulu a také jako učitelka a terapeutka dětí, seniorů a mentálně postižených, se přestěhovala do Itálie, kde pokračuje ve své práci a studiu ve Florencii. Od roku 2023 je lektorkou Kurzu staré hudby.

*Přístup vyvinutý Valborgem Werbeckem Svärdströmem pod záštitou Rudolfa Steinera.

Michael Pospíšil.jpg

MICHAEL POSPÍŠIL  
Bas /
individuální lekce

Michael Pospíšil studoval zpěv na Pražské konzervatoři u prof. Jaroslava Horáčka a později soukromě u Terezie Blumové. Specializuje se na starou hudbu a barokní repertoár, čemuž se věnuje jak jako zpěvák, tak i jako dirigent, muzikolog, dramaturg a editor not. V roce 1993 založil soubor Ritornello, který se zaměřuje na barokní hudbu a hudební projekty s historickým zaměřením.

Kromě práce se svým souborem spolupracuje Michael Pospíšil s mnoha významnými českými a zahraničními ansámbly jako jsou Musica Antiqua Praha, Musica Florea a Collegium Quodlibet. Od r. 1996 vede i soubor Pražští komorní pěvci, s nímž připravil vlastní cyklus tématických koncertů na schodech Národního muzea v Praze. Je autorem několika CD a podílí se na obnově historických hudebních tradic. Věnuje se také pedagogické činnosti, organizuje interpretační semináře a vede kurzy zaměřené na barokní hudbu. Lektorem Kurzu staré hudby byl poprvé v roce 2021.

GABRIELA MACHOVÁ 

Návrhářka kostýmů

Gabriela Machová je absolventkou oboru Dějiny evropské kultury na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poté studovala klasický zpěv na opavské konzervatoři.

V r. 2018 se poprvé účastnila Kurzu staré hudby jako studentka, v r. 2019 navrhla a ušila kostýmy pro Händelovu operu Acis a Galatea. Od té doby se intenzivně věnuje vytváření historických kostýmů. Gabriela se stala nepostradatelnou součástí Kurzu staré hudby, kde je zodpovědná za realizaci veškerých kostýmů a rekvizit. 

Kurz staré hudby © 2017 Nanna Melinda Design

bottom of page